Microsoft’un, Zamanında Bing Arama Motorunu Apple’a Satmaya Çalıştığı Ortaya Çıktı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Google’a Karşı Açılan Antitröst Davasında Gizli Apple-Microsoft Anlaşmaları Ortaya Çıktı: Microsoft, Bing’i Apple’a Satmayı Teklif Etmiş!

Son rapora göre, 2020 yılında Bing’in Apple’ın elinde olacağı bir senaryo vardı ve teknoloji devi arama motorunu satın almak için Microsoft ile görüşmeler yapıyordu. Anlaşma gerçekleşmiş olsaydı, Bing muhtemelen bugünkünden çok farklı görünecek ve muhtemelen chatbot entegrasyonundan yoksun olacaktı.

Apple Bing’i başarılı bir şekilde satın almış olsaydı, şirketin tüm cihazlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ın yerini alacaktı

Bloomberg’e göre Apple’ın Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı, Bing’in potansiyel satışı hakkında konuşmak üzere Microsoft yöneticileriyle bir araya geldi. Şu anda Google tüm Apple cihazlarında varsayılan arama motoru ve eğer birkaç yıl önce Microsoft ile yapılan anlaşma başarılı olsaydı, Bing Cupertino firmasının tüm cihazlarında çalışan yeni yedek olacaktı. Ne yazık ki Apple’ın Bing’i satın almasının ciddi sakıncaları olacaktı.

Google, arama motorunun varsayılan olarak çalışması için Apple’a kârlı bir meblağ ödüyor ve Bing’i satın almak bu gelir akışını tamamen ortadan kaldıracaktı. Ayrıca, Apple yöneticileri Bing’in kalite ve yetenekler açısından Google ile rekabet edemeyeceğine inanıyordu ve iki dev arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak yıllık 7 milyar dolar almak da önemsiz bir miktar değil.

Google’ın arama motoru varsayılan olarak çalışırken, Apple cihaz sahipleri bu özgürlüğe sahip olmakla birlikte, pil tasarrufu özellikleri, genişletilmiş tarama özellikleri ve OpenAI’nin sohbet robotu ile entegrasyonu sayesinde önemli ölçüde iyileştirilen Bing’i yükleme seçeneğine de sahipler.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon