Nintendo Switch, 132 Milyon Satışla Rekor Kırıyor, Zelda: Tears of the Kingdom ise 20 Milyon Sattı!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Nintendo Switch, Nintendo’nun bugün yarı yıl mali raporunda açıkladı, satışlar bugüne kadar 132,46 milyon adede ulaştı.

Raporlanan zaman dilimindeki net satışlar, el konsolunun ilk çıkışından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak bir önceki yıla göre %21,2 artış gösterdi. Bunun nedeni, mobil oyunlardan ve son derece başarılı olan The Super Mario Bros. Movie’den elde edilen gelirdeki artışın yanı sıra Japon yenindeki değer kaybını da içeren bir dizi faktörün bir araya gelmesi diyebiliriz. Mobil ve IP ile ilgili gelirler geçen yıla kıyasla %133,3 oranında artarken, video oyun platformu işi %16,7 oranında büyüdü.

Bu bağlamda, donanım satışları 2022 yılına kıyasla %2,4 oranında artış gösterdi. 2024 mali yılının ilk yarısında aslan payı (4,69 milyon) OLED model satışları olmak üzere 6,84 milyon Nintendo Switch cihazı satılırken, temel model yalnızca 1,25 milyon adet satıldı. OLED model satışları %32,8 oranında artarken, temel model satışları %44 oranında azaldı. Geriye kalan 0,9 milyon birim satış ise geçen yıla kıyasla neredeyse sabit kalan Nintendo Switch Lite’a aitti. Nintendo Switch OLED’in diğer modellere göre daha düşük bir kâr marjına sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Yazılım satışları, 19,5 milyon adet satışa ulaşan The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ve 2,61 milyon adet satan Pikmin 4 gibi büyük sürümler sayesinde hafif bir artış gösterdi. Mario Kart 8 Deluxe ve Super Smash Bros Ultimate gibi her zaman popüler olan oyunlar ise sırasıyla 3,22 milyon ve 1,35 milyon adet sattı. İlginç bir şekilde, dijital ve fiziksel Nintendo Switch yazılım satışlarının oranı ‘The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom’ın güçlü satışları’ nedeniyle biraz azaldı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon