NVIDIA, 2023’ün 3. Çeyreğinde “Yarım Milyon” Yapay Zeka GPU Sattı

Büşra Koça
A+A-
Reset

NVIDIA’nın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre gelirlerinde büyük bir artış görüldü ve bunun büyük bir kısmı veri merkezi Yapay Zeka GPU’dan geldi.

NVIDIA’nın üçüncü çeyrek satışları Microsoft ve Meta’dan gelen yoğun yapay zeka GPU talebiyle desteklendi, şirketin önümüzdeki çeyreklere de hakim olması bekleniyor

Araştırma firması Omdia, Team Green’in 2023 yılının üçüncü çeyreğinde neler “pişirdiğini” derinlemesine araştırdı ve elde edilen sonuçların gerçekten herkesi şok edeceği ortaya çıktı. NVIDIA’nın bu çeyrekte ağırlıklı olarak Hopper H100 ve Ampere A100’den oluşan yaklaşık “yarım milyon” yapay zeka GPU’su sattığı açıklandı. Satış hacimleri sektörde görülmesi gereken bir manzara ve NVIDIA’yı piyasalarda hakimiyet kurduğu bir konuma getirdi. NVIDIA’nın 2024 yılında milyonlarca GPU satma planları, üç aylık performanslarının şirketin adanmışlığının bir kanıtı olduğu gerçeğine bakılırsa ulaşılabilir görünüyor.

Omdia ayrıca bu dönemde hangi şirketlerin NVIDIA’nın yapay zeka GPU’larını satın aldığını da inceledi ve görünüşe göre Meta ve Microsoft, NVIDIA’nın mevcut yapay zeka GPU cephaneliğinden 150.000 adet alarak listenin başında yer aldı.
Her iki şirket de özellikle yapay zeka odaklı özelliklerin ana akım uygulamalara entegre edilmesi söz konusu olduğunda, teknik olarak üretken yapay zeka yarışına dahil olmuş durumda; bu nedenle firmalar “işlem gücüne” aç ve NVIDIA da bunu karşılamak için hazır. NVIDIA’nın yapay zeka GPU’larını kendi CSP bölümleri için kullanan Google, Oracle ve Tencent gibi diğer önemli şirketler de var.

NVIDIA, 2023'ün 3. Çeyreğinde "Yarım Milyon" Yapay Zeka GPU Sattı

NVIDIA ayrıca Çin pazarından gelen siparişlerde de iyi bir paya sahip. 2023’ün 3. çeyreğinde şirketin siparişlerinin yaklaşık %30’unu oluşturan bu oran, bölgedeki müşteri tabanını memnun etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
Ancak, ABD’nin yeni politikaları nedeniyle, Team Green’in siparişleri karşılaması zor olacak gibi görünüyor, çünkü şirket yeni bir dizi ihracat kısıtlamasına maruz kaldı. NVIDIA’nın geçici çözümler aramasına rağmen, şirketin Çin pazarlarından elde ettiği gelirde bir düşüş görebileceği ve muhtemelen Huawei gibi gelişmekte olan rakipler için bir boşluk yaratabileceği tahmin ediliyor.

Omdia’nın analizi, NVIDIA’nın 2024’e güçlü girdiğini ve H100/A100’e olan talebin hızla artarak siparişlerin 52 haftalık teslimat süresini aşması nedeniyle üç aylık satışların daha da artabileceğini söylüyor. TSMC bile NVIDIA’nın 2024 yılında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olma yolunda olduğunu belirtti.

Sunucu sektöründen elde edilen gelirin 2027 yılında yaklaşık 200 milyar dolara ulaşması beklendiğinden, NVIDIA’nın büyüyen pazarlardan tam anlamıyla yararlanmaya hazır olduğu görülüyor ve şirket, yeni nesil yarı iletken ve bellek standartlarının benimsenmesinin yanı sıra yazılım kaynaklarında önemli iyileştirmeler yoluyla yapay zeka tekliflerini daha rekabetçi hale getirme planlarını şimdiden açıkladı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon