Panasonic G9 II: Fiyat, Teknik Özellikler ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Panasonic, Micro Four Thirds formatında hibrit faz algılamalı otomatik odaklama özelliklerine sahip ilk fotoğraf makinesi olan Lumix G9 II’yi duyurdu. Bu yeni model, 2017’de piyasaya sürülen 20 megapiksel Lumix G9’un halefi olarak gelmektedir. Lumix G9 II, yeni 25,2 megapiksel çözünürlüğe sahip bir sensörle donatılmıştır ve 60 fps’lik seri çekim hızı, 5,7K ve 4K 60p ProRes video kaydı, USB-C SSD kayıt ve 8 kademeli optik görüntü sabitleme gibi bir dizi özellik sunmaktadır. Bu özellikler, vahşi yaşam fotoğrafçılarından içerik üreticilerine kadar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir.

En önemli özelliği yeni 25,2 megapiksel çift doğal ISO sensörü. GH6 ile aynı çözünürlüğe sahip olan bu sensör, Panasonic’in yapay zekalı konu takibiyle birleştirilmiş 779 noktalı hibrit faz algılamalı (PDAF) otomatik odaklama özelliğine sahip. Yeni sistem yalnızca daha hızlı izleme sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda arkadan aydınlatma, düşük aydınlatma ve diğer zorlu koşullarda daha iyi AF sağlıyor. Sadece yüzleri ve gözleri değil, aynı zamanda insan vücutlarını da tanıyor ve hayvan gözlerini, arabaları ve motosikletleri takip edebiliyor.

Panasonic, sürekli AF ve elektronik deklanşör ile 60 fps veya mekanik modda 10 fps’lik karartmasız seri çekim hızları vaat ediyor. Aynı zamanda, arabelleğin dolması üç saniye sürüyor, yani çekim yavaşlamadan önce yaklaşık 160 RAW+JPG görüntü yakalayabilirsiniz. Ayrıca patlama öncesi çekim işlevine (0,5, 1 veya 1,5 saniye ayarları) sahip.

Panasonic G9 II: Fiyat, Teknik Özellikler ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Panasonic ayrıca GH6’dan “Dynamic Range Boost” işlevini ödünç almıştır. Bu aslında düşük ve yüksek ISO görüntülerini birleştirerek hem düşük gürültülü hem de yüksek doygunluklu bir kompozit oluşturan bir HDR fotoğraf modudur. G9 II ayrıca Panasonic’in birden fazla görüntüyü birleştirerek ekstra ayrıntıya sahip 100 MP JPEG fotoğraf oluşturan elde yüksek çözünürlüklü moduna da sahip. Kamerayı sabit tutmak için kameranın IBIS mekanizmasını kullanır, yani tripoda gerek yoktur.

IBIS ise yine GH6’dan ödünç alınmış ve 8 durak telafi veya 5 eksenli Dual IS 2 modunda (daha uzun telefoto lensler için kullanılır) 7,5 durak telafi sağlıyor. Diğer yeni modellerde olduğu gibi, G9 II de hareket halindeyken çekim yapmak için Aktif IS ve koşarken veya yürürken daha büyük sarsıntıları düzeltmek için Enhance IS özelliklerini sunuyor.

G9 II hava koşullarına dayanıklı bir tasarıma, 8 yönlü yeni bir kumanda koluna sahiptir ve 350 dolarlık yepyeni bir isteğe bağlı kamera tutma yerini destekler (S5 II/S5 IIx ile de uyumludur). Elbette 1.840K noktalı LCD ekran, vlogger’lar ve öz çekim yapanlar için tamamen eklemlenebilir ve iyi bir 3.680K noktalı OLED ile birlikte gelir. Diğer özellikler arasında mikrofon/kulaklık bağlantı noktaları ve tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktası yer alıyor.

Panasonic G9 II: Fiyat, Teknik Özellikler ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Panasonic bunu biraz küçümsedi ama G9 II, büyük ölçüde PDAF sayesinde artık şirketin video için en güçlü Micro Four Thirds aynasız modeli. 60 fps’ye kadar 4:2:0 10-bit 17:9 5.7K video veya 120p’ye kadar 10-bit 4K video çekebiliyor. Ayrıca 4:3 açık kapı (5.8K) ve 4:3 anamorfik çekim (4.4K) sunuyor. Ayrıca, normal MP4 formatlarını (I-frame dahil) ve Apple ProRes’i destekliyor.

V-Log/V-Gamut videoyu 13+ duraklı dinamik aralıkla çekebilir ve kendi LUT’lerinizi gerçek zamanlı olarak uygulayarak derecelendirilmiş çekimlerin nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Panasonic ayrıca “derin siyah-beyaz kontrastlar için” Leica Monochrome da dahil olmak üzere birkaç yeni yaratıcı görünüme sahip.

Diğer kullanışlı video özellikleri arasında kırmızı kayıt karesi göstergesi, kare işaretleyici ve AWB (otomatik beyaz dengesi) kilidi yer alıyor. Videoyu yalnızca çift UHS-II SD karta (aktarma, yedekleme ve ayırma kaydı) değil, aynı zamanda USB-C Gen 3.2 bağlantı noktası aracılığıyla bir SSD’ye de çekebilirsiniz. Ayrıca HDMI üzerinden harici ProRes kaydı da destekliyor. GH6’ya kıyasla en büyük dezavantajı bir fan ve özel bir soğutma tasarımının olmamasıdır – bu nedenle sıcak koşullarda yüksek kare hızlarında uzun kayıtlar sırasında kapanabilir.

Panasonic G9 II: Fiyat, Teknik Özellikler ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Panasonic G9 II, Kasım ayı başında 1.900 dolara ABD’ye geliyor. Panasonic, G9-II ile birlikte vahşi yaşam ve makro fotoğrafçılık için ideal olan yeni 1.600 dolarlık Leica DG 100-400mm f/4-6.3 II Power OIS lensi (200-800mm 35mm eşdeğeri) tanıttı. Ayrıca 1.150 dolarlık Leica DG 35-100mm f/2.8 (70-200 35mm eşdeğeri) lensi de tanıttı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon