PS5 Slim Disk Sürücüsünü Kurmak için İnternet Bağlantısına İhtiyaç Duyuyor

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

PS5 Slim’in satışa sunulan kutuları, çıkarılabilir disk sürücüsünü kullanmadan önce konsolla eşleştirmek için bir internet bağlantısının gerekli olduğunu ortaya çıkardı.

Eurogamer’ın haberine göre Sony, yakında piyasaya sürülecek olan PS5 Slim’de disk sürücüsünü kullanmanıza izin verilmeden önce bir sunucuya ping atmayı içeren bir doğrulama adımı eklemeye karar verdi. Bu kontrol, PS5 Slim’i halihazırda takılı bir sürücü ile satın almanızdan veya gelecekte konsolun dijital sürümüne bir sürücü eklemenizden bağımsız olarak gerçekleşecek.

Sony, kurulum sürecine bu adımı neden eklemeye karar verdiğini açıklamadı, ancak büyük olasılıkla konsolla birlikte resmi bir sürücünün kullanıldığından emin olmak için var. Bu şekilde üçüncü taraf bir üretici Sony’nin izni olmadan resmi olmayan bir sürücü piyasaya süremez ve ayrıca oyun korsanlığı riskini de azaltabilir.

Bunun gibi bir donanıma çevrimiçi doğrulama eklemek birkaç büyük endişeye yol açıyor. İlk olarak, eğer internet erişiminiz yoksa PS5 Slim kullanabileceğiniz bir konsol olmayacaktır. Sony bu gerçeği ambalajın üzerindeki küçük bir metnin haricinde duyurmuyor ve bu nedenle pek çok kişinin dikkatini çekmeyebilir.

İkinci ve muhtemelen çok daha büyük bir endişe ise, Sony’nin disk sürücüsünü konsola kalıcı olarak eşleştirdiğini gösteren doğrulamadır. Eğer öyleyse, sürücüyü asla yeniden satamazsınız. Ayrıca, Sony’nin mevcut disk sürücünüzde bir arıza olması durumunda disk sürücünüzü başka bir disk sürücüsüyle değiştirmenize izin verip vermeyeceği de belirsiz. Muhtemelen değiştirebiliriz, ancak Sony’nin yeni konsolla birlikte verilen belgelerde bunu açıkça belirtmesini umuyoruz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon