Xpeng’in Konsept Aracı Uçuyor: Gelecekten Gelen Araba!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Xpeng AeroHT, iki farklı uçan otomobil prototipi duyurdu. Daha önce uçan otomobillerle ilgili çeşitli patentlere sahip olan firma, ilk prototip olarak sunulan Xpeng uçan aracını tanıttı. Bu aracın pervaneleri katlanabilir ve genel olarak halka açık yollarda sürülebilir bir yapıya sahip. Firmanın tanıttığı diğer araç ise oldukça farklı bir yaklaşım sunuyor; ana araç ve içinden çıkan bir drone ile hem karada hem havada seyahat imkanı sunuyor.

Xpeng AeroHT, 2013 yılında Xpeng’in alt iştiraki olarak kuruldu. 2016 yılında, arabadan daha çok bir drone’a benzeyen bir araç geliştirdiler. Beş nesil drone benzeri araçlar üzerinde çalıştıktan sonra, 2021 yılında altıncı nesil uçan otomobil konseptini duyurdular.

Bu ilginç araçlara dışarıdan bakıldığında, iki kapılı bir coupe tarzının belirgin olduğunu gözlemliyoruz. A sütunu ile birleşen kısa bir ön kaput ön plana çıkıyor. Aracın arka bölümünde ise büyük hava girişleri göze çarpıyor.

Xpeng'in Konsept Aracı Uçuyor: Gelecekten Gelen Araba!

Otomobilin en belirgin özelliği, tavanındaki sekiz pervanesidir. Bu pervaneler muhtemelen katlanabilir bir yapıya sahiptir, ancak etkinlik sırasında bu özellik sergilenmese de, render görsellerinde katlanabilir oldukları görülmüştür. Şirket, bu sistemin en büyük zorluğunun, aracın yolda ilerlerken pervanelerin titreşimden zarar görmemesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Ağırlığı 1000 kg olan bu otomobilin fiyatı 137 bin dolar olarak açıklanmış ve 2024 yılında satışa sunulacaktır. Ancak, prototipin mevcut haliyle yakın bir gelecekte seri üretime geçmesi pek mümkün görünmemekte.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon