Thunderbolt 5.0 Tanıtıldı: 120 Gbps’e Kadar Hız!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

İlk olarak Intel ve Apple işbirliğiyle geliştirilen yüksek hızlı bir donanım arabirimi teknolojisi olan Thunderbolt, 2011 yılında piyasaya sürüldü. Birincil amacı, hızlı veri aktarım hızları sunmak ve tek bir bağlantı noktası üzerinden çok çeşitli veri ve ekran bağlantılarını desteklemektir. Yıllar içinde Thunderbolt, her biri gelişmiş performans ve işlevsellik sunan birkaç yineleme gördü.

En son gelişme olan Thunderbolt 4, çift 4K monitör desteğine veya tek bir 8K monitöre olanak tanıyan gelişmiş ekran özellikleri sundu. Ayrıca, Thunderbolt 4 USB4 spesifikasyonlarını desteklemeyi zorunlu kıldı, 100W’a kadar şarj sağladı ve minimum 32 Gbps veri aktarım hızı sundu. Ancak bu gelişmelere rağmen Thunderbolt 3 ve 4, 40 Gbps’lik aynı toplam bant genişliğini ve PCIe Gen3 standardıyla uyumluluğu koruyor.

Thunderbolt 5.0 Tanıtıldı: 120 Gbps'e Kadar Hız!

Thunderbolt 5.0 ise, Bandwidth Boost teknolojisinin kullanımına bağlı olarak toplam 120 Gbps’ye kadar bant genişliği ile çıkış yapacak. Ayrıca varsayılan 80 Gbps çift yönlü bağlantıya ek olarak, 540Hz yenileme hızı, çoklu 8K ve üç adet 4K 144Hz çıkışa destek sunulmuş.

Intel’in Meteor Lake işlemcili dizüstü modellerinde Thunderbolt 5’in ilk kez kullanılması, Ekim ayı gibi bir zaman dilimine işaret ediyor. Bu nedenle, resmi olarak bu teknolojiye sahip ilk sistemlerin 2024 yılında tüketicilerle buluşması bekleniyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon