TikTok, Influencer’ların Link Vermesini Yasaklıyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

The Information’ın yeni bir raporuna göre TikTok, Amazon gibi dış e-ticaret linklerini, yönlendirmeyi yasaklamayı planlıyor. Raporda belirtilen hamle, şirketin insanları uygulamada gördükleri bir ürünü satın almak istiyorlarsa TikTok Shop’u kullanmaya zorlamanın bir yolu olarak görülüyor.

Raporda ayrıca TikTok Shop’un bu yıl ABD’de 500 milyon dolardan fazla zarar etme durumunda olduğu belirtiliyor. 500 milyon dolarlık zarar, şirketin işe alma, bir teslimat ağı oluşturma, indirim ve ücretsiz gönderim sunan satıcıları destekleme konusundaki derin yatırımını yansıtıyor.

TikTok, dış e-ticaret linklerini yasaklayarak, içerik oluşturucuların Amazon vitrinlerinde bulunan mutfak eşyaları ve mobilya gibi şeyleri tanıtmasını engelleyecek. Birisi bir influencer’ın Amazon vitrininde listelenen bir ürünü satın alırsa, influencer küçük bir komisyon alır. Bildirilen bu değişikliklerle, içerik oluşturucular artık bunu yapamayacaklar.

TikTok’un yasağı ne zaman uygulamaya koymayı planladığı bilinmese de, yürürlüğe girdiğinde TikTok kullanıcıları yalnızca TikTok Shop aracılığıyla içerik oluşturucular tarafından tanıtılan ürünleri satın alabilecek. Bazı TikTok Shop bağlantıları, kullanıcıların doğrudan videolardan ürün satın almasına izin verirken, bazı içerik oluşturucuların profillerine gömülü TikTok Shop vitrinleri var. İleriye dönük olarak, uygulamada satın alınacak ürünleri bağlamanın tek yolu bu olacak gibi görünüyor.

Bu arada, ek bilgi olarak TikTok Shop, Türkiye’de yok. Satıcı merkezleri, Birleşik Krallık, Endonezya, Malezya, Tayland, Vietnam ve Filipinler’de kullanımda.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon