Windows 10 Ücretli Güvenlik Güncellemeleri Sunacak

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Windows 10 kullanıcılarının Microsoft’un 14 Ekim 2025’te sistem için resmi desteğini sona erdirmesinden sonra ücretli güvenlik güncellemeleri için kayıt yapma seçeneğine sahip olacağı açıklandı.

Genişletilmiş Güvenlik güncellemesi ya da ESU olarak adlandırılan program, resmi desteğin sona ermesinin ardından işletim sistemini kullanmaya devam etmek isteyen tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulacak. Microsoft daha önce eski bir işletim sistemi ile devam etmek isteyen kuruluşlara benzer bir seçenek sunmuş olsa da, Windows 10’un aynı zamanda bireysel kullanıcılara yönelik bir ESU programı da olacak.

Genişletilmiş destek, kritik ve önemli güvenlik güncelleştirmeleri şeklinde sunulacak ve yıllık ücretli abonelik olarak mevcut olacak. Microsoft, bu programın bir parçası olarak yalnızca güvenlik güncellemeleri sağlayacağını ve şunları içermeyeceğini söylüyor: yeni özellikler, müşteri tarafından talep edilen güvenlik dışı güncellemeler veya tasarım değişikliği talepleri ya da ESU’nun ötesinde teknik destek.

Microsoft program hakkında “Windows 11’e geçmenizi önemle tavsiye etmekle birlikte, Windows 10 cihazlarınızı EOS tarihinden önce değiştirmenizi engelleyebilecek durumlar olduğunu biliyoruz” dedi.

Ayrıca, Windows 11 çalıştıran bir Bulut PC’ye bağlanan Windows 10 cihazlarını kullanan Windows 365 müşterileri veya Azure Sanal Masaüstü’nde bir Windows 10 örneği çalıştıran müşteriler de dahil olmak üzere bulut işlemlerini içeren bazı durumlarda ESU’ları ücretsiz olarak uzatacaktır.

Microsoft, Windows 10 ESU programının fiyatlandırmasını henüz açıklamadı ve programın bireysel müşteriler için nasıl görüneceği hakkında henüz herhangi bir bilgi vermedi.

Microsoft, bu yılın Ocak ayında Windows 10 satışlarını resmen sonlandırdı ve önümüzdeki iki yıl içinde desteğin sona ermesini planlamaya devam ediyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon