AMD Zen 4 ile Güçlendirilmiş Ryzen Gömülü 7000 Serisi İşlemcilerini Duyurdu

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

AMD, Smart Production Solutions 2023 etkinliğinde, endüstriyel uygulamalara özel olarak tasarlanan yeni nesil Ryzen Embedded 7000 Serisi işlemcilerini duyurdu. Bu işlemciler, “Zen 4” mimarisini kullanarak endüstriyel otomasyon, makine görüşü, robotik ve edge sunucular gibi çeşitli uygulamalarda yüksek performans ve işlevselliği beraberinde getiriyor.

Ryzen Embedded 7000 Serisi, 5 nm teknolojisiyle üretilen gömülü bir işlemci ailesi olarak öne çıkıyor. Entegre Radeon RDNA 2 grafikleri, ayrı bir GPU’ya ihtiyaç duymadan endüstriyel uygulamalarda güçlü grafik performansı sunuyor. İşlemciler, geniş bir işletim sistemi desteği ile birlikte Windows Server, Linux Ubuntu, Windows 10 ve Windows 11 gibi platformlarda kullanılabiliyor.

Bu işlemciler, en fazla 12 yüksek performanslı “Zen 4” CPU çekirdeğine sahip ölçeklenebilir bir tasarıma sahiptir. AMD’nin Gömülü İşlemciler Grubu’nun Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Rajneesh Gaur, işlemcilerin endüstriyel uygulamaların karmaşıklığına cevap verebilme yeteneğini vurguladı.

Ryzen Embedded 7000 Serisi işlemcileri destekleyen ekosistemde, Advantech ve ASRock Industrial gibi önde gelen şirketlerin endüstri sınıfı anakartları bulunmaktadır. Advantech’in AIMB-723 ATX anakartı ölçeklenebilirliğiyle dikkat çekerken, ASRock Industrial’ın IMB-A1002 Mini-ITX anakartı AIoT uygulamalarında yüksek performans sunuyor. DFI ise maliyet etkinliği ve operasyonel verimlilikte üstün seçenekler sunarak önemli bir aktör olarak öne çıkıyor.

Ryzen Embedded 7000 Serisi işlemcilerin öne çıkan özellikleri arasında “Zen 4” mimarisi, entegre Radeon RDNA2 grafikleri, AM5 soket, 65 W ile 105 W arasında değişen TDP, Dual-Channel ECC DDR5 bellek desteği (5200MT/s’ye kadar hızlarla) ve çip üzerinde 28 PCIe 5 bağlantı hattı bulunuyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon