NASA Artemis Uzay Giysilerinin Tasarımına Prada Yardımcı Olacak

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Prada’yı film setleri, podyumlar ve caddeler gibi pek çok yerde görebilirken artık İtalyan moda markasının tasarımlarını çok daha uzak bir yerde yani Ay’da görebileceğiz. Houston merkezli Axiom Space Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Artemis III görevleri için Ay uzay giysilerinde Prada ile el ele verdiğini duyurdu.

NASA, Eylül 2022’de Axiom Space’i, insanları 50 yıl sonra ilk kez Ay’ın yüzeyine geri getirecek olan Artemis 3 görevi için bir ay gezintisi sistemi geliştirmek üzere seçti. Temel değeri 228,5 milyon dolar olan sözleşme, yeni nesil Artemis uzay giysisi ve destek sistemlerinin geliştirilmesi ile bunların Artemis 3 sırasında Ay yüzeyinde kullanımını ortaya koymaya yönelik bir sözleşme.

Şimdi de Prada’nın mühendisleri tasarım süreci boyunca Axiom Space sistem ekibiyle birlikte çalışarak zorlu uzay ve ay ortamlarına karşı koruma sağlayacak malzeme ve tasarım özelliklerine yönelik çözümler geliştirecek.

Uzay Giysisinin Özellikleri

AxEMU (Axion Extravehicular Mobility Unit) uzay giysisi, astronotların Ay’da ve çevresinde yaşamasına ve çalışmasına olanak tanırken uzay araştırmaları için gelişmiş yeteneklere sahip olacak. Uzay giysileri, zorlu çevre koşullarına dayanacak şekilde daha fazla esneklik ve daha fazla koruma sağlayacak şekilde tasarlanırken, keşif ve bilim deneyleri için özel araçlar da sunacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon