Tsubame Şirketi 87 Milyon TL Karşılığında Size Robot İnşa Edebiliyor: Gelecek Burada mı?

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Çocukken izlediğimiz Transformers filmleri hayal dünyamızı zaman zaman süslemiştir. Fakat bu şirket hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin bir yolunu bulmuş gibi gözüküyor.

Tsubame adlı Japon şirketi, yenilikçi bir robot-araba hibridi olan “Archax”ı tanıttı. Archax, dört tekerlekli bir devasa robot olup 15 metre uzunluğunda. Bu muhteşem makine, pilot kabininde bulunan kameralar aracılığıyla canlı video izleme imkanı sunan monitörlerle donatılmış durumda. Pilotlar, Archax’ın kollarını ve ellerini özel bir kontrol kumandası ile “robot modunda” kolaylıkla kontrol edebiliyorlar.

Ancak Archax’ın sadece bir robot olmadığını belirtmek gerekir. Bu 3,5 ton ağırlığındaki devasa araç aynı zamanda bir “sürüş modu” ile donatılmış. Sürüş modu sayesinde Archax, saatte 9.6 kilometreye kadar hız yapabilen bir araca dönüşebiliyor.

Tsubame’nin CEO’su Ryo Yoshida, Reuters’e verdiği röportajda, “Japonya animasyon, oyunlar, robotlar ve otomobiller konusunda çok iyi, bu yüzden tüm bu unsurları bir araya getiren bir ürün yaratmanın harika olacağını düşündüm” dedi. “Burası Japonya diyen bir şey yaratmak istediğini” vurguladı.

Tsubame, Archax’ı bu ay sonunda Japonya Mobilite Fuarı’nda sergilemeyi planlıyor. Şirket, en az beş adet Archax satmayı hedefliyor ve bu devasa makinenin afet yardımı veya uzay endüstrisi gibi alanlarda kullanılmasını amaçlıyor. Archax, teknoloji ve mobilite dünyasında heyecan uyandıran bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Çocukluk hayallerimizin gerçekleşmesi için “sadece” 87 milyon liraya ihtiyacımız olması gerçekten ilgi çekici.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon