iPhone 15 Mini Neden Yok: İşte Nedeni

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Apple’ın 5.4 inçlik bir cihazın erdemlerini övmesinden sadece iki yıl sonra, iPhone 15 serisinde altı inçin altında ekran boyutuna sahip bir model bulunmuyor. Peki Apple neden bazı iPhone müşterilerinin sevdiği “mini” cihazı ortadan kaldırdı?

Apple, iPhone hayranlarının şirketin en yeni özelliklere sahip küçük ekranlı bir cihaz sunması için yıllardır yaptığı çağrıların ardından 2020 yılında iPhone 12 mini’yi piyasaya sürdü. Apple bunu yaptığında, küçük form faktörünün birkaç yıl boyunca devam edeceği varsayılıyordu, ancak cihaz 2022’de iPhone 14 serisinin piyasaya sürülmesiyle görünüşte erken bir sona geldi. Apple, iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte “mini” form faktörüne sahip kalan son cihazı da emekliye ayırmış oldu.

Tüketici İstihbarat Araştırma Ortakları (CIRP) tarafından toplanan verilere göre, iPhone 12 mini’nin Apple’ın umduğu kadar iyi satmadığı Ekim ve Kasım 2020’de ABD’deki iPhone 12 satışlarının yalnızca yüzde altısını oluşturduğu görüldüğünde endişeler ilk kez ortaya çıktı. Counterpoint Research, iPhone 12 mini’nin Ocak 2021’in ilk yarısında ABD’deki tüm iPhone 12 satışlarının yalnızca yüzde beşini oluşturduğunu bildirdi.

Morgan Stanley, Apple’ın daha popüler olan iPhone 12 Pro için daha fazla üretim kapasitesi yaratmak amacıyla iPhone 12 mini’nin üretimini iki milyon adet azaltmayı seçtiğine inanıyordu. Bu görüş, tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan ve Çin’de iPhone 12 Pro modellerine yönelik güçlü talebin Apple’ın daha pahalı cihazların arzını artırmasına yol açtığını söyleyen Tayvanlı bir raporla da yansıtıldı.

En çarpıcı olanı ise JP Morgan Chase, Apple’ın 2021’in ikinci çeyreğinde iPhone 12 mini üretimini tamamen durdurduğunu iddia etti. iPhone 12 mini satış raporları iPhone 13 mini için iyiye işaret olmasa da, Apple iPhone üretimini ve tedarik zinciri operasyonlarını lansmandan çok önce planlıyor, yani iPhone 12 mini’nin satışlarıyla ilgili sorunlar netleştiğinde iPhone 13 mini zaten üretim yolundaydı.

Nisan 2022’de CIRP, iPhone 13 mini’nin iPhone 13 satışlarının sadece yüzde 3’ünü – iPhone 12 mini’nin yarısı oluşturduğunu gösteren daha fazla veri yayınladı. Devam eden bu zayıf satışlar muhtemelen “mini” form faktörlü iPhone’un ölümünün arkasındaki ana nedendi.

Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte “mini” cihazını, üst düzey “Pro Max” modellerinin 6,7 inç ekran boyutuyla eşleşen yepyeni bir “Plus” cihazıyla değiştirmeyi tercih etti. Bazı açılardan “Plus”, en yeni iPhone özelliklerini farklı bir ekran boyutunda sunarak “mini “yi yansıtıyor. Hafif ve küçük ekranlı bir seçenek sunmak yerine, müşteriler artık daha da büyük bir batarya ve 6.7 inç ekran seçebiliyor “Pro Max” müşterilerinin beş yılı aşkın süredir alıştığı boyut, şimdi 1,199 $ fiyatla – ancak çok daha erişilebilir bir 899 $ fiyat noktasında.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 14’ün piyasaya sürülmesinden bir haftadan kısa bir süre sonra, üçüncü nesil iPhone SE ve iPhone 13 mini’den daha kötü ön sipariş sonuçları ile iki cihaza olan talebin “cansız” olduğunu söyledi. Kuo, “Apple’ın standart modeller için ürün segmentasyon stratejisinin bu yıl başarısız olduğunu” ve Apple’ın iki cihazın üretimini artırma planlarını rafa kaldırdığına inanıldığını iddia edecek kadar ileri gitti. Ekran analisti Ross Young, iPhone 14 için panel siparişlerinin geçen yılın aynı döneminde iPhone 13’e kıyasla yüzde 38 azaldığını, yeniden satış pazarında ise iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın bir önceki yılki iPhone 13 mini ve iPhone 13’e kıyasla iki kat daha hızlı değer kaybettiğini söyledi.

DigiTimes gibi diğer raporlar da iPhone 14 Plus satışlarının düşüklüğüne ilişkin aynı tabloyu ortaya koyarak Apple’ın üretimi kısmak zorunda kaldığını ve iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini’nin düşük satışlarının cihazın boyutundan kaynaklanmamış olabileceğini öne sürdü. iPhone 15 Plus’ın daha iyi bir performans gösterip göstermeyeceği henüz belli değil.

Söylentilere göre Apple’ın planları arasında iPhone’un “mini” form faktörünü yeniden canlandırmak yok. Gelecek yılın iPhone 16’sı ve dördüncü nesil iPhone SE gibi çalışılan en küçük iPhone’ların 6,1 inç ekrana sahip olması bekleniyor. Buna karşılık, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max gibi gelecekteki bazı cihazların daha da büyüyerek sırasıyla 6,3 ve 6,9 inç’e çıkması bekleniyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon