Sony, PlayStation Store Fiyatlarından Dolayı 7,9 Milyar Dolarlık Davayla Karşı Karşıya!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Sony, Birleşik Krallık’ta 7,9 milyar dolara mal olabilecek toplu bir davayla karşı karşıya kalacak.

Dava, 19 Ağustos 2022 tarihinde, ünlü tüketici hakları savunucusu ve Consumer Voice kurucularından Alex Neill tarafından Birleşik Krallık’ta bulunan 8,9 milyon PlayStation tüketicisi adına açıldı.

İddiaya göre Sony, PlayStation Store aracılığıyla dijital satışlardaki neredeyse tekel konumunu kötüye kullanarak hem oyun satışları hem de oyun içi satın alımlar için aşırı fiyatlar talep ederken, geliştirici ve yayıncılardan da %30 komisyon alıyor.

Dün Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT) Alex Neill lehine karar vererek grup davasının mahkemeye taşınmasına izin verdi.

Alex Neill yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu, Sony’nin yasaları çiğnemesinin bir sonucu olarak tüketicilerin alacaklarını geri almalarını sağlamanın ilk adımı. Rekabet mahkemesinin Sony’nin eylemlerini mahkemeye taşıyarak açıklaması gerektiğini kabul etmesi önemli. PlayStation oyuncularının sadakati, yıllardır onlardan fahiş fiyatlar talep eden Sony tarafından istismar edilmiştir. Bu dava ile, bu hukuksuz davranışa bir son vermeye çalışıyoruz ve müşterilerin tazmin edilmesini sağlamak.

Neill’in yasal mücadelede başarılı olması halinde, 19 Ağustos 2016 ile 19 Ağustos 2022 tarihleri arasında PlayStation Store üzerinden dijital bir oyun veya eklenti satın alan her Birleşik Krallık tüketicisi 67 ila 562 £ arasında tazminat almaya hak kazanabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon