Steam 20. Yıldönümü İçin Orijinal “Ordu Yeşiline” Geri Dönüyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Bugün, Valve tarafından başlatılan dijital oyun dağıtım platformu Steam’in 20. yıldönümünü kutluyoruz. Steam, ilk çıktığında bazı zorluklar yaşasa da zaman içinde oyun dünyasının merkezine yerleşti. Oyunları güncellemek ve çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda hile ile mücadele etmek gibi özellikler sunarak başladı. Ancak başlangıçta bazı oyuncular tarafından düşmanca bir güç olarak algılandı ve DRM kısıtlamaları olarak eleştirildi.

Steam, 2003 yılında dijital oyun dağıtımının henüz yeni olduğu bir dönemde piyasaya sürüldü. Bu yeni sistem, oyunları kutulu ürünlerden satın alıp CD veya DVD’den yüklemeye alışkın olan oyuncuları şaşırttı.

Diğer oyun yayıncıları da Steam platformunda oyunlarını satmaya başladı ve kullanıcılar bu yeni modeli benimsedi. Steam, bulut kayıt yedeklemeleri, oyuncular tarafından oluşturulan içerik için bir merkez, sosyal özellikler ve daha birçok yenilik ekledi. Valve, Steam’in başarısı sonrasında kendi donanımını üretmeye başladı, önce Steam Machines ve ardından Steam Deck ile büyük ilgi gördü.

Günümüzde Steam, oyun dünyasının önemli bir parçasıdır ve bu başarının ardında iyi bir neden bulunmaktadır. Valve, bu 20. yıldönümünü nostaljik bir dokunuşla kutluyor, platformun orijinal koyu yeşil rengini geri getiriyor. Steam, oyun dünyasının vazgeçilmez bir oyuncusu olarak yoluna devam ediyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon