Tesla, Cybertruck Sahipleri Araçlarını İki Yıl İçinde Satmaları Durumunda Dava Açabilecek

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Tesla, son dönemde, Cybertruck için satın alma anlaşmasına özel olarak yeni bir madde ekledi. Bu maddeye göre, alıcılar yeni satın aldıkları aracı, şirketin açık izni olmadan ilk yıl içinde satamazlar. 30 Kasım’da başlayacak olan Cybertruck’ın ilk teslimatları öncesinde uygulanan bu güncellenmiş Motorlu Taşıt Sipariş Anlaşması, sosyal medyada dikkat çekti.

Yeniden düzenlenen şartlara göre, Tesla, alıcılar satış kısıtlamasını ihlal ederse başlığı devretmeyi önlemek için yasal işlem dahil olmak üzere çeşitli önlemler alma hakkını saklı tutar. Alternatif olarak, şirket satıştan elde edilen düşünce bedeli ya da $50,000, hangisi daha büyükse, tazminat talep edebilir. Ayrıca, satış kısıtlamasını ihlal eden kişiler gelecekteki Tesla araç satın almalarında kısıtlamalarla karşılaşabilir.

Tesla, olası istisnalara izin veriyor ve yazılı onayla ilk yıl içinde satışa izin verebiliyor. Bu durumlarda, şirket iki seçenek belirlemiştir: Cybertruck’ı amortismanı $0.25/mil, aşınma ve yıpranma, ve gerekli onarım maliyetleri dikkate alınarak düşük bir fiyatla geri alabilir veya sahibine üçüncü bir alıcıya satma izni verebilir. Özellikle, Cybertruck’ın ilk çıkışı seçkin bir müşteri grubuyla sınırlıdır ve genel üretimin 2024’e kadar beklenmemesi, Tesla’nın aracın nadirliğinden yararlanan satıcılarla ilgili önleyici önlemler almasına yol açmıştır.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon