2025 Kia EV5 Konsept Otomobil Görünümüyle Kompakt SUV Olarak Ortaya Çıktı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Tamamen yeni Kia EV5 kompakt elektrikli SUV, Güney Koreli üretici tarafından Çin’in Chengdu şehrinde düzenlenen Motor Show etkinliğinde tanıtıldı. Tipik Kia, Hyundai ve Genesis tarzını yansıtarak, markanın ikinci elektrikli SUV modeli hakkındaki daha fazla ayrıntıya erişmek için Ekim ayında düzenlenecek olan EV Günü etkinliğini beklememiz gerekecek.

Yeni EV5’in ayarlanabilir parlaklığa sahip bir ambiyans aydınlatma sistemi ile donatıldığı bilgisi bulunuyor. Kullanıcılar, Kia’nın aydınlatma uzmanları tarafından özenle seçilen 10 renk tonundan oluşan 64 renk arasından tercih yapabilecekler.

Şirketin açıklamalarına göre, mod aydınlatması etkinleştirildiğinde araç sürüş modlarıyla senkronize olacak, düşük ışık koşullarında otomatik olarak parlaklığı düşecek ve hatta araç belirlenen hız sınırını aştığında sürücüyü uyaracak şekilde tasarlanmıştır.

Kia, müşterilerin EV5’in iç mekanını, evlerinin tarzına ve zevkine uygun şekilde seçebilmeleri için çeşitli zarafet seviyeleri ve tasarım opsiyonları sunacak. Temel modelde iki farklı dokuma deseni ve bir suni deri seçeneği dahil olmak üzere toplam dört farklı renk ve beş farklı koltuk deseni seçeneği bulunacak.

Dış renk seçenekleri olarak, Koreli üreticinin en son elektrikli SUV modeli dokuz parlak renk (Kar Beyazı İnci, Şeffaf Beyaz, Yıldızlı Gece Siyahı, Magma Kırmızısı, Fildişi Gümüşü, Buz Mavisi, Buzdağı Yeşili, Gelgit Mavisi ve Şeyl Grisi) ile birlikte mat Fildişi Gümüşü rengi seçeneğini sunacak.

Genç ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak tasarlanmış olan Kia EV5, beş kişilik oturma düzeni ile geniş bir iç mekan sunuyor. Bu araç, olağanüstü çok yönlülük ve üstün konforu bir araya getirerek kullanıcılarına hitap ediyor.

Mart ayında tanıtılan EV5 konseptine sadık kalan bu SUV modeli, geniş bir burun, sağlam bir kaput ve Kia’nın üç boyutlu “İmza Yıldız Haritası Aydınlatması” ile ön kısımda dikkat çekiyor.

Şirket henüz boyutlar ve teknik özellikler hakkında resmi bir açıklama yapmamış olsa da, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından paylaşılan bilgilere göre EV5’in uzunluğu 181,7 inç, genişliği 73,8 inç ve yüksekliği 67,5 inç olarak belirlenmiş. Dingil mesafesi ise 108,2 inç olarak görünüyor. Tesla Model Y ile karşılaştırıldığında, Model Y 187 inç uzunluğunda, 75,6 inç genişliğinde, 63,9 inç yüksekliğinde ve 113,8 inç dingil mesafesine sahip.

Kore Otomobil Blogu’na göre, bu elektrikli kompakt SUV modeli, 82 kilovat saatlik bir bataryadan beslenerek 372 mil’e kadar sürüş menzili sunacak.

Kia EV5 modeli, Çin pazarında yıl sonuna doğru satışa sunulacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon