Eski Jaguar Tasarımcısından Yeni Fütüristik Araba: Callum Skye

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Ian Callum, Jaguar’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Callum adında bağımsız bir otomotiv ve ürün tasarım ajansı kurdu. İngiltere merkezli firma şimdi de tamamen kendi bünyesinde tasarladığı, ürettiği ve mühendisliğini yaptığı ilk ürünüyle faaliyetlerini genişletiyor. Skye, şirket tarafından herhangi bir zararlı gaz yaymadan sizi her yere götürebilecek bir makine olarak tanımlanan elektrikli bir arazi aracı.

Zarif ve tamamen korunaklı bir kabin içinde kendine özgü 2+2 oturma düzeni sunan Skye, sofistike ve biraz da modernist bir tasarım diline sahip. Araçta daha iyi görüş ve daha ferah bir iç atmosfer için büyük camlar bulunuyor ve kapıların alt kısımlarında bile cam paneller yer alıyor. Macera otomobili yaklaşık 4 metre uzunluğunda, bu da muhtemelen ilk resmi görüntülerden daha etkileyici olduğu anlamına geliyor.

“Dört metre uzunluğundaki Callum Skye, yetenekleri tarafından yönlendirilen özlü bir dış estetik ile dramatik bir şekilde orantılıdır. Beklentileri aşmak için tasarlandı: minimum kütle, maksimum kapasite – son derece kullanışlı ve sürüşü mutlak bir keyif” diye açıklıyor Ian Callum.

Şirket olağanüstü off-road yetenekleri vaat ediyor. Şu anda çok fazla teknik ayrıntı bilinmiyor, ancak araç dayanıklı bir uzay çerçeve şasisi ve patikaları ve diğer arazi zorluklarını aşmaya odaklanan bir süspansiyona sahip. Callum güç aktarma organları konusunda da ağzını sıkı tutuyor zira şimdilik paylaşması gereken tek şey buggy’nin 170 mile kadar tahmini menzile sahip 42 kilovat saatlik bir batarya paketi kullandığı. Firma, on dakikanın altında bir sürede “sıfırdan doluya” şarj vaat ediyor.

Skye’ın boş ağırlığı 1,150 kilogram ve Callum saatte 0-100 km hızlanmanın dört saniyenin altında olacağını tahmin ediyor. Şu anda başka hiçbir performans detayı mevcut değil ve şimdiye kadar paylaşılan bilgi ve görüntülere bakılırsa Callum henüz aracın gerçek yol testlerine başlamış değil.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon