Geely Galaxy E8 Piyasaya Çıkıyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Geely’nin yeni elektrikli sedanı Galaxy E8‘in detayları ön satışa çıkacağı Guangzhou Otomobil Fuarı’ndan önce ortaya çıktı. BYD Han’a rakip olacak aracın özelliklerine göz gezdirelim.

Özellikler

Geely’nin Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi (SEA) platformunda geliştirilen Galazy E8, 5010 mm uzunluğa, 1920 mm genişliğe, 1465 mm yüksekliğe ve 2925 mm aks aralığına sahip. Şık görünüme sahip sedan 0,199 cd sürtünme katsayısıyla oldukça etkileyici bir değere imza atıyor. Bu rakam, ekstra enerji verimlilik odaklı geliştirilen garip görünümlü Volkswagen XL1 ile aynı. Geely otomobilde kamera yerine geleneksel yan aynaları tercih etmesine rağmen bu kadar düşük bir sürtünme katsayısı elde etmeyi başarmış.

Geely Galaxy E8 Piyasaya Çıkıyor

Devasa 45 inçlik ekran, ön konsolda boydan boya uzanarak dikkat çekiyor, 8K çözünürlüğüyle görsel bir şölen sunuyor. Otomobilin bilgi eğlence sistemi, gücünü Qualcomm Snapdragon 8295 çipsetinden alıyor. Direksiyon simidi hem üst hem de alt kısmında düzleştirilmiş bir tasarıma sahip. Orta konsol ise minimalist bir yaklaşımla tasarlanmış; sadece altı düğme ve bir yuvarlak kontrol tekerleği bulunuyor. Kablosuz şarj pedi, bölünmüş saklama bölmesi ve etkileyici bir panaromik tavan da dikkat çeken diğer detaylar arasında yer alıyor.

Geely Galaxy E8 Piyasaya Çıkıyor

Menzil

Galaxy E8, iki farklı batarya seçeneğiyle geliyor, her ikisi de 400 Volt mimarisine sahip. İlk versiyon, 62 kWh’lik LFP (lityum demir fosfat) batarya ve arka aksa entegre edilmiş 272 beygir gücündeki elektrik motoruyla dikkat çekiyor. Bu versiyonun NEDC ölçümüne göre belirlenen menzili 550 km olarak açıklanmış. Diğer versiyon ise 76 kWh’lik daha büyük bir bataryaya sahip, ancak motor gücü küçük bataryalı modelle aynı. Bu versiyonun menzili ise 665 km’ye yükseliyor.

Galaxy E8’in bir de 800 Volt mimarisine sahip bir modeli bulunuyor. 76 kWh kapasiteli bataryaya sahip bu model, ön tarafta 224 beygir, arka tarafta ise 421 beygir gücünde iki motora sahip. Aracın menzili tek motorlu versiyonla aynı: 665 km. Ancak, menzil değerlerinin eski NEDC test prosedürüne göre belirlendiği ve gerçek kullanım koşullarında önemli ölçüde değişebileceği notunu eklemek önemlidir.

17 Kasım’da Guangzhou Otomobil Fuarı’nda ön siparişe açılacak otomobilin fiyatı henüz bilinmiyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon